Puszczykowo znajduje się nieopodal Wielkopolskiego Parku Narodowego, który chroni krajobraz polodowcowy i wiele pięknych gatunków roślin i zwierząt.

Przyjeżdżając w okolice WPN liczne trasy turystyczne umożliwiają aktywne spędzanie czasu. Szlaki wodne zachęcają do spływów kajakowych i rejsów statkami, a drogi rowerowe i piesze do przejażdżek rowerowych, spacerów, a w okresie zimowym do narciarstwa biegowego. Znakomitą formą spędzania czasu na świeżym powietrzu jest również przejażdżka drezyną. Szlak kolejowy rozpoczyna się w Puszczykowie, a kończy w Osowej Górze. Mosińska Kolej Drezynowa oferuje jazdę urządzeniem o napędzie rowerowym oraz ręcznym.

W okolicy znajdują się także ciekawe obiekty historyczne. Na wyspie jeziora Góreckiego stoją ruiny zamku Klaudyny Potockiej, a od Komornik do Jezior przebiega droga zwana Greiserówką, wybudowana podczas II wojny światowej. Droga prowadzi do byłej rezydencji Arthura Greisera, niemieckiego polityka i zbrodniarza wojennego, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Przyrodnicze, w którym można zdobyć wiedze na temat WPN w czasach epoki lodowcowej oraz zobaczyć jakie zwierzęta żyją w pobliskich jeziorach, lasach i łąkach.

Chcąc zapoznać się z twórczością malarzy polskich i europejskich takich jak: J. Malczewski, S. Wyspiański, J. Matejko, J. E. Blanche, M. Slevogt oraz I. Zuloaga warto odwiedzić Rogalin, który leży niedaleko Puszczykowa. Znajduje się tam Pałac rodziny Raczyńskich, gdzie wyeksponowane zostały zgromadzone przez Edwarda Raczyńskiego dzieła sztuki. W muzeum można również zwiedzać powozownię oraz wyjątkowy ogród, w którym rosną Dęby Rogalińskie. Drzewa, symbolizujące dostojeństwo i siłę, były inspiracją dla Leona Wyczółkowskiego oraz Michała Wywiórskiego, których prace można zobaczyć w Pałacu.

W Muzeum Regionalnym w Stęszewie, które usytuowane jest kilkanaście kilometrów od Puszczykowa, można dowiedzieć się wiele o historii i tradycji tego regionu. Wystawa muzealna składa się z przedmiotów codziennego użytku, starych fotografii, dokumentów, sztandarów, znaków oraz pieczęci.

Po zwiedzaniu warto przejść się nad jezioro Lipno i odwiedzić przystań Wake City, gdzie uprawiany jest wakeboarding.
Jest to miejsce nie tylko dla zawodowców, ale również dla osób, które zaczynają swoją przygodę z tą dyscypliną.
Dla rodzin znakomite atrakcje zapewnia Deli Park, który znajduje się niedaleko Rosnówka, w którym można zobaczyć gigantyczne owady, najważniejsze budynki świata w wersji miniaturowej oraz kangury i alpaki. W Deli Parku można się dużo nauczyć o ekologii i prehistorycznych zwierzętach.

Ciekawym miejscem leżącym blisko Deli Parku jest Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie. Znajduje się w nim wiele eksponatów związanych z rolnictwem, przemysłem oraz folklorem. W Puszczykowie znajduje się muzeum Arkadego Fiedlera stworzone z rodzinnego domu autora, w którym można podziwiać liczne eksponaty przywiezione z Ameryki Południowej i Północnej, Afryki oraz Azji, wierne kopie pomników dawnych kultur oraz replikę legendarnego żaglowca Santa Maria, na którym Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę.

Puszczykowo i jego okolica to miejsce doskonałe dla osób lubiących aktywnie spędzać czasu oraz dla zainteresowanych sztuką i historią. Piękna przyroda Wielkopolskiego Parku Narodowego, świeże powietrze, liczne trasy turystyczne i dostęp do kultury to największe zalety tego miejsca.